Muradiye Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CRUEL
CRUEL

Adim Adim Haber Scripti Yapimi S_mod10
Erkek Yay
Maymun
Doğum tarihi : 18/12/80
İş/Hobi : elektrik teknisyeni
Bilgi :
Muradiye Forum Bilgi Paylaşım PlatformuRep Gücü : 0
Rep Puan : 208
http://muradiyeforum.net

Adim Adim Haber Scripti Yapimi Empty Adim Adim Haber Scripti Yapimi

Çarş. Kas. 05, 2008 11:56 pm
Merhaba arkadaslar,
Simdi sizlere basitte olsa bir haber scripti yapmayi ögreticem yada web siteniz var vede haber modülü yapmak istiyorsunuz o zaman bu ders tam size göre : )

Ilerleyen zamanlarda Haber scriptine '' Haberin Devamini oku ... '' , '' Yorum yazma '' vede '' Admin panelden düzenleme '' olayini anlaticam simdilik ufaktan bir adim atalim gerisi gelicek.

-
Basliyoruz.. Bismillah ;

1.Adim olarak Default.asp dosyasi olusturalim ikinci adim olarak bir database olusturalim vede 3. olarak Baglanti.asp olusturalim ben database tipi olarak access kullanicam anlatimida onun üzerinden yapicam..

2.Adim evet arkadaslar ben db nin ismini data.mdb yapiyorum ve açiyorum ve açilan menüde '' Yeni '' Ye tiklayip '' Tasarim Görünümü '' diyorum ve orada 1.ci siraya '' haberid '' diyorum Türü olarak '' Otomatik Sayi '' seçenegini seçiyorum
2. satira gelip " baslik " diyorum ve Türünü " Not " yapiyorum.3. satira gelip '' haber '' diyorum ve Türünü '' Not '' Yapiyorum. Kaydedip çikiyorum.

3.Adim Baglanti.asp yi açip içine db baglanti kodunu yaziyorum..

Db Baglanti Kodumu = <%
Veritabaniyolu = "data.mdb"
Set Baglanti= Server.CreateObject("ADODB.Connection")
Baglanti.Open "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=" & Server.MapPath(""&veritabaniyolu&"")
%>

evet kaydedip çikiyorum ..

4.Adim Default.asp me giriyorum ve ve alt alta 2 tane tablo olusturuyorum..

ilk olarak su kodun altina vericegim Asp kodunu yaziyoruz
bu kodun altina sunu yaziyoruz ..;

<% Set Haber = Baglanti.Execute("Select * From haberler order by haberid DESC")%>

Baglanti.Execute ile verimi çagirdim daha sonrada haberler tablosunun içindeki haberlerden id si büyük olani ekle haber yerine dedim ..

1.Tabloma Baslik yaziyorum yazi kismina ve bir bosluk atip su kodu yaziyorum <%=Haber("baslik")%> burada sunuda açikliyim orada = in anlami Response.Write in kisaltilmis halidir yani baslik yazdir diyorum .

Ikincisinede sunu yaziyorum <%=haber("haber")%> buradada haber i yazdirdim evet baslik ve haber yazdirma olayini yaptik.

Son bir püf kaldi oda su default.asp in en üstüne Baglanti.asp mi Include edicem evet onuda su kodla yapiyorum

evet bunuda yaptiktan sonra kaydet deyip default.asp den çikiyorum.

5.Adim ekle.asp olusturuyorum ve içine bir form yapiyorum ben benim yaptigim form kodlarini veriyim..

Baslik
Haber

evet ilk satirdada gördügümüz gibi ekle.asp yede Baglanti.asp yi include etmemiz gerekiyor ve ettik..

Simdi geldik isin bel kemigine bana göre tabi : ) ekle.asp den çikan verileri veritabanina yazdiricaz..

hemen haberekle.asp yapiyoruz ve su kodlari yaziyoruz ..

<%
baslik = Request.Form("baslik")
haber = Request.Form("haber")
Set Kayit = Server.CreateObject("ADODB.Recordset")
SQL ="Select * From haberler"
Kayit.open SQL,Baglanti,3,3
Kayit.Addnew
Kayit("baslik") = baslik
Kayit("haber") = haber
Kayit.Update
Kayit.close
response.write "Haber eklendi Yeni bir Haber Eklemek Için Tiklayin"
response.write "Anasayfaya Dönmek IçinTiklayin"

%>

Evet kodlarin hemen tek tek açiklamasini yapiyim sizlere .. Simdi;

Dedik ki baslik = Request.Form("baslik") yani basligi ekle.asp den getirtiyoruz çagiriyoruz ayni seyi haber içinde yaptik..

Sonra veritabanimizda haberler isimli tablo yu sorgulattik sonra da Kayit.open la açip haberler adli tabloyu verileri islettik

Kayit.Update dedik veritabanina upload ettik kayit.close deyip islemi kapatip bitirdik bu çok önemlidir..

Bu arada ben orada '' Kayit '' diye kullandim ama siz istediginiz ismi yapabilirsiniz ayni sey veritabanindaki haberler tablosu haberid vs içinde geçerli ben en uygun isimleri vermeye çalistim anlamaniz açisidan

Evet arkadaslar iste bir haber scriptinin mantigi ve çalismasi adim adim herseyi yazdim umarim faydali olur sizler için ben ilk basladigimda biraz anlamada zorluk çektim ama zamanla hersey oldu..

Evet yazinin basindada dedigim gibi Haber scriptine ilerleyen derslerde '' Haberin Devami '' , '' Yorum Yaz '' , '' Admin Panelinden Haberi Düzenleme '' mevzularinizda yapicaz zamanla hepsi ..

Kolay Gelsin Bol Asp li Günler..