Muradiye Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BaRaN
BaRaN

Sanal alem senfonik ilahilerle coşuyor 1210
Erkek Yay
Yılan
Doğum tarihi : 02/12/89
İş/Hobi : cep telefonu
Bilgi : <center><font color="blue"><marquee direction="left" style="background:white">Muradiye Forum Bilgi Paylaşım Platformu</marquee></font></center
Rep Gücü : 0
Rep Puan : 8
http://muradiyeforum.net

Sanal alem senfonik ilahilerle coşuyor Empty Sanal alem senfonik ilahilerle coşuyor

Paz Ara. 28, 2008 6:37 pm
"Çok etkileyici vallahi şoke oldum, harika, tüylerim diken diken oldu, harika olmuş, söyleyecek söz yok, teşekkürler Çukurova senfoni..." Bu sözler youtube'da yayınlanan ve yüz binlerce kez izlenen 'Senfoni ile ilahiler' konserinin görüntüleri için yazılmış sayısız yorumdan yalnızca birkaçı.

Sadece youtube'da değil birçok paylaşım sitesinde Çukurova Senfoni Orkestrası'nın Hacı Sabancı anısına verdiği bu konserin görüntüleri var ve yoğun ilgi görüyor. Konser kayıtları korsana bile düşmüş. Şehirlerarası yolculuklar sırasında otobüslerde çalınıyor. Gün geçmiyor ki mail kutumuza bu konser görüntülerinin yayınlandığı sitelerin linkiyle birlikte "çok güzel, dinleyin" mesajı düşmesin. Kulaktan kulağa yayılan 'Senfoni ile İlahiler' İTÜ Konservatuar öğretim görevlisi olan ve Orkestra İstanbul'un daimi şefi Oğuzhan Balcı'nın eski bir düzenlemesi. Balcı, CRR'nin eski genel sanat yönetmeni Arda Ardoğan'ın isteği ile, 2004 yılında İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Mistik Müzik Festivali'nin açılış konseri için böyle bir uyarlama yapmış. "Senfoni ile İlahiler"i seslendiren CRR Senfoni Orkestrası ve korosunu Emin Güven Yaşlıçam yönetmiş. Mistik Müzik Festivali'nden sonra "Senfoni ile İlahiler", Yaşlıçam'ın özel isteği ile bir de Hacı Sabancı anısına Çukurova Senfoni Orkestrası tarafından Adana'da icra edilmiş. İnternete düşen görüntüler de bu konserden alınma.

Çukurova Senfoni Orkestrası'nın Hacı Sabancı anısına verdiği Senfoni ile ilahiler konserinin görüntüleri birisi tarafından izinsiz youtube'a gönderilmiş. İşte olanlar oldu ve bu görüntüler siteden siteye, mailden maile yayıldı.

Balcı, "youtube'da görüntüleri görünce önce yadırgadım, bana sorulmadığı için de çok kızdım. Ama bir iki derken daha çok görüntü konuldu. Artık önüne geçilemez bir hal aldı. Binlerce insanın izlediğini de görünce artık iki ayda bir girip bakıyorum ben de, neler oluyor diye." diyor. Müzik şirketleri "Senfoni ile İlahiler"e gösterilen ilginin farkında. Albüm yapmak için teklifte de bulunmuş. Fakat Balcı, "ancak uygun dönem ve uygun şartlar oluştuğunda olabilir" diyor.

Yüz kişilik bir orkestra ve koronun bilinen ve sevilen ilahileri seslendirmesi kadar şef Emin Güven Yaşlıçam'ın koroyu yönetirkenki hali de ilgiyle izleniyor. Görüntülere yapılan yorumlarda Yaşlıçam'ın müthiş yönetimine hayranlık duyulduğu ifade ediliyor. Yaşlıçam'ın konserlerini izleyenler onun bu performansı hakkında bilgi sahibidir. Çünkü Yaşlıçam için eseri yaşadığı, müziği hissederek orkestrayı yönettiği söylenir. Yaşlıçam ilgiyi "Milliyetçi bir toplumuz, kültürümüze ait unsurlara ilgi duyuyoruz." diye yorumluyor. Yaşlıçam, Çukurova Senfoni Orkestrası'yla birlikte "Senfoni ile İlahiler"i Vatikan'da bir kilisede seslendirmeyi hayal ettiğini söylüyor.

Sanal alem senfonik ilahilerle coşuyor 20081227122310_senfonikilahi
Similar topics